ΤΟ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ KIDS SAVE LIVES (13/4/24)

Το Σάββατο 13/04/2024 το σχολείο μας πήρε μέρος στον πανελλήνιο Διαγωνισμό  Kids Save Lives, που για 2η χρόνια φέτος πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, στο Δημαρχείο Πανοράματος. Με αρχηγό, μέντορα και σύνοδο την κυρία Λασκαρίδου Παρασκευή, Χημικό του σχολείου μας, τα τρία παιδιά που διαγωνίστηκαν, ως βασικοί οι : Χριστίνα Χαλκιά και Κεφαλάς Χάρης και ως αναπληρωματικός ο Καρακουλακης Αιμιλιος, σημείωσαν  ποσοστό επιτυχίας 94% στις δεξιότητες των Πρώτων Βοηθειών, ποσοστό που είναι πολύ μεγαλύτερο από το απαραίτητο για να σωθεί ένα θύμα που έχει καταρρεύσει. Μπορεί οι μαθητές μας να μην έφτασαν στον τελικό αλλά σίγουρα είναι νικητές.

Πολλά συγχαρητήρια !!
Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε τυχεροί που φέτος έγιναν τα πρώτα βήματα για ένα πιο ασφαλές σχολείο αλλά και μια ακόμα πιο ασφαλή κοινωνία, έχοντας δίπλα μας τέτοια παιδιά, που είναι ικανά να αντιμετωπίσουν άμεσα ένα επείγον για τη ζωή περιστατικό.