ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΝΟΗΣΙΣ (18/4/24)

Την Πέμπτη 18/04/2024 πραγματοποιήθηκε η εκδρομή του σχολείου μας στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Τεχνολογίας – ΝΟΗΣΙΣ- και οι μαθητές της Α Λυκείου που συμμετείχαν, πήραν μέρος σε δύο διαδραστικά προγράμματα, κατάλληλα μελετημένα για την ηλικία τους.

Στο πρώτο με τίτλο “Το αργό κ χάριν έχει” οι μαθητές που ήταν χωρισμένοι σε ομάδες καλούνταν με διάφορα υλικά να κατασκευάσουν την κατάλληλη διαδρομή για μια μικρή μπίλια. Νικήτρια η ομάδα με την πιο αργή διαδρομή.
Στο δεύτερο με τίτλο “Αποίκηση στον Αρη” οι μαθητές που ήταν και πάλι χωρισμένοι σε ομάδες και βρίσκονταν σε αποστολή στον Άρη, καλούνταν να δώσουν λύση σε κάποια λεπτά αλλά πολύ σημαντικά σημεία της υποτιθέμενης αποστολή τους με τις γνώσεις τους στις θετικές επιστήμες αλλά και τη χρήση τεχνολογικών μέσων (τάμπλετ).