ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ERASMUS+ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ (20/3/24)

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων του σχεδίου Erasmus+ του σχολείου μας, στο Συνεδριακό Κέντρο Σίνδου. Κοντά μας ηταν διευθυντές και συνάδελφοι των σχολείων της Σίνδου και του Καλοχωρίου, η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δήμου Δέλτα, κυρία Ζανή Ευαγγελία, ο αρχηγός της μείζονος αντιπολίτευσης , κύριος Ιορδάνης Δημητριάδης και ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου και παλιός μας μαθητής, Βασίλης Μελάς , καθώς και μέλη του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και φυσικά οι μαθητές του σχολείου μας. Μοιραστήκαμε εμπειρίες, σκέψεις, δράσεις και το όραμά μας για ένα σχολείο σύγχρονο που θα βασίζεται στις αρχές του Ευρωπαϊκού πνεύματος συμπερίληψης, συνεκτικότητας, αποδοχής, δημοκρατικής συμμετοχής, ψηφιακού εγγραματισμού και βιωσιμότητας. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι στήριξαν την προσπάθειά μας και μας τίμησαν με την παρουσία τους. Το πρόγραμμα πλησιάζει στην ολοκλήρωσή του αλλά το σχολείο μας δεν σταματά εδώ τις ευρωπαϊκές δράσεις του. Από 15 έως 20 Απριλίου 2024 θα βρίσκονται κοντά μας δύο συνάδελφοι από την Αλμερία της Ισπανίας για παρακολούθηση εργασίας και ομάδα δεκαπέντε μαθητών και δύο συνοδών εκπαιδευτικών από την Μπολόνια της Ιταλίας. Επιπλέον, υποβάλαμε νέα αίτηση για πρόγραμμα KA1 καθώς και δύο αιτήσεις ΚΑ2 ως συνεργαζόμενο σχολείο με συντονίστριες χώρες την Γαλλία και την Πορτογαλία. Το μαγικό ταξίδι του Erasmus+ ευελπιστούμε να συνεχιστεί σε μόνιμη βάση στο σχολείο μας!

Παρακολουθήστε σύντομο βίντεο από την εκδήλωση στο σύνδεσμο παρακάτω:

Βίντεο διάχυσης Erasmus+