ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ ΣΕ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ (4/5/23)

Την Πέμπτη 4/5/2023 μαθήτριες της ομάδας του προγράμματος αγωγής υγείας του 1ου ΓΕΛ Εχεδώρου συμμετείχαν στο μαθητικό συνέδριο κατά της βίας που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ.Θεσσαλονίκης με τίτλο «Ενισχύοντας το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο- Δράσεις πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας». Συγκεκριμένα, η ομάδα της  θεματικής ενότητας για την έμφυλη βία στις διαπροσωπικές σχέσεις των εφήβων συμμετείχε με δραματοποιημένο αφηγηματικό δρώμενο που φέρει τον τίτλο « ΔΕ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ». Είναι βασισμένο σε αληθινές ιστορίες- μαρτυρίες πέντε γυναικών που έχουν υποστεί κακοποίηση από τους συντρόφους τους. Η έμφυλη βία δυστυχώς λαμβάνει τα τελευταία χρόνια ανησυχητικές διαστάσεις με πολλά θύματα γυναίκες. Το μήνυμα που έστειλαν οι έφηβες μαθήτριες ήταν πολύ ηχηρό καθώς με τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος όχι μόνο καταγγέλλουν περιστατικά έμφυλης βίας αλλά είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές, να στηρίξουν τον εαυτό τους και τους άλλους. Έτσι δημιουργούν ένα μέτωπο άμυνας και πρόληψης γιατί γνωρίζουν το πρόβλημα, το μοιράζονται και το αντιμετωπίζουν. Το δρώμενο ήταν πλαισιωμένο δημιουργικά με αφηγήσεις, βίντεο, παρουσιάσεις, μουσική και χορό. Η προσπάθεια καταχειροκροτήθηκε και η παρουσία του σχολείου μας ξεχώρισε ανάμεσα σε δεκάδες συμμετοχές Γυμνασίων και Λυκείων της Δ.Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν:

Ενσάρκωση ρόλων: Αγγελική Βλάντι, Ελισάβετ Κρόγκου

Παρουσιάστρια-εμψυχώτρια: Καλλιόπη Καλαϊτζή

Ιδέα/σενάριο/σκηνοθεσία: Ευαγγελία Βόλνα, Φιλόλογος

Πρωτοβουλία: Η ομάδα του προγράμματος αγωγής υγείας «Εγχειρίδιο προστασίας του εφήβου» –  Ενότητα : ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βόλνα Ευαγγελία ΠΕ02,  Γκατζούλη Αναστασία ΠΕ02, Δουραμάνη Γεωργία ΠΕ01