ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ «SUPPORT_HARA» (9/5/23)

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο θέατρο Αμαλία με το Μικρό Βορρά

Την Τρίτη 9/5/2023 μαθητές/τριες της Β΄ Λυκείου του ΓΕΛ Εχεδώρου  παρακολούθησαν θεατρική παράσταση στο θέατρο Αμαλία με τον τίτλο “ SUPPORT_HARA” της θεατρικής ομάδας του Μικρού Βορρά. Η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης έγινε στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας και το θέμα σχετιζόταν με τις έμφυλες σχέσεις των νέων στην εφηβική ηλικία. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό στη διαδραστική θεατροπαιδαγωγική παράσταση, μπήκαν σε ρόλο, άλλαξαν το σενάριο και έδωσαν το δικό τους αισιόδοξο μήνυμα συμπαράστασης στη Χαρά και στους συνομηλίκους τους. Με τη συμμετοχικότητα και την ομαδικότητα σε δράσεις πολιτισμού αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πως η τέχνη είναι μονόδρομος για την αντιμετώπιση των προβλημάτων των σύγχρονων νέων. Η ενσυναίσθηση και η οικειοποίηση της θέσης του άλλου τους οδηγεί σε συνεργασία, συμφιλίωση και αρμονική συνύπαρξη. Η ιστορία ενός θύματος- γυναίκας που βίωσε τη βία και διασύρθηκε από το θύτη έγινε ένα βίωμα και για τους μαθητές που το ανέτρεψαν και έμαθαν να αντιμετωπίζουν χωρίς φόβο την απειλή στις διαπροσωπικές τους σχέσεις. Συμπαραστάθηκαν, βοήθησαν και γνωρίζουν τι να κάνουν για να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο που πέφτει θύμα αλλά και τον ίδιο τους τον εαυτό. Η έμφυλη βία δεν είναι πλέον άγνωστη έννοια για τα παιδιά μας, ούτε ταμπού. Γνωρίζουν και αντιδρούν! Οι ηθοποιοί καταχειροκροτήθηκαν και οι μαθητές/τριες έφυγαν ενθουσιασμένοι και γεμάτοι εφόδια για ένα καλύτερο μέλλον στις σχέσεις τους και με ελπίδες για έναν καλύτερο κόσμο.

Πρωτοβουλία: Η ομάδα του προγράμματος αγωγής υγείας «Εγχειρίδιο προστασίας του εφήβου» –  Ενότητα : ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ

Συνοδοί: Βόλνα Ευαγγελία ΠΕ02,  Γκατζούλη Αναστασία ΠΕ02, Δουραμάνη Γεωργία ΠΕ01, Εύα Λογοθέτη ΠΕ02

Δείτε τα βίντεο από την παράσταση στο link: Support_hara