ERASMUS+: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ (ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ’23)

Από τις 7 έως τις 11/11/2023 οι εκπαιδευτικοί Περμεκερλή Μαρία ΠΕ06 και Αθανασιάδου Κυριακή ΠΕ78 πραγματοποίησαν κινητικότητα με ομάδα 6 μαθητών στην Κωνσταντινούπολη, στο καλύτερο σχολείο της πόλης με ειδίκευση στις Φυσικές επιστήμες και τα περιβαλλοντικά προγράμματα. Πρόκειται για ένα Πράσινο σχολείο που είχε πολλά να μας διδάξει σχετικά με τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας. Υλοποιήθηκαν επισκέψεις σε Μουσείο Κλιματικής αλλαγής όπου οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήριο τύπου Escape Room , όπου έπρεπε να απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με το περιβάλλον για να προχωρήσουν στις επόμενες δράσεις. Επίσης , οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την φύση σε αγρόκτημα περμακαλλιέργειας, όπου μαγείρεψαν , έχτισαν, έκαναν πεζοπορία και μπήκαν στη φιλοσοφία της σχεδόν μηδενικής παραγωγής απορριμάτων. Σε πολιτιστικό επίπεδο επισκέφτηκαν πολλά μνημεία του ιστορικού κέντρου, συναναστράφηκαν μαθητές του σχολείου υποδοχής και διαπίστωσαν βιωματικά ότι οι σχέσεις των δύο χωρών μπορούν να βασίζονται σε αμοιβαία κατανόηση, σεβασμό και συνεργασία.