ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ (16/5/23)

Εκδήλωση μαθητών με τίτλο «Εχειρίδιο Προστασίας του Εφήβου κατά της βίας»

Την Τρίτη 16/5/2023 μαθήτριες της ομάδας του προγράμματος αγωγής υγείας του 1ου ΓΕΛ Εχεδώρου έκαναν παρουσίαση του «Εγχειριδίου Προστασίας του Εφήβου κατά της βίας»  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Στόχος του προγράμματος ήταν η ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και δράση της μαθητικής κοινότητας σε θέματα που αφορούν στην προστασία και ασφάλεια των εφήβων από κινδύνους που απειλούν τη σωματική και ψυχική τους υγεία. Δόθηκε ιδιαίτερη βαρύτητα στις παρακάτω θεματικές ενότητες: οπαδική βία, παιδική κακοποίηση, εξαρτήσεις/εθισμοί στην εφηβεία και η έμφυλη βία στις διαπροσωπικές σχέσεις. Στην παρουσίαση αξιοποιήθηκαν ερευνητικά δεδομένα από ερωτηματολόγια που απαντήθηκαν ανώνυμα από μαθητές και εκπαιδευτικούς, παρουσιάσεις πληροφοριακού χαρακτήρα με ppt, τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος, παιχνίδι ρόλων, μοντέρνο χορό, δραματοποιημένες αφηγήσεις με τίτλο «Δε σε φοβάμαι, σε γνωρίζω!» , δημιουργία βίντεο-μηνύματος κατά της βίας με τίτλο «μη μασάς τη βία…μάσα μόνο την τσίχλα σου»  και εικαστικές κατασκευές που δόθηκαν ως αναμνηστικό κέρασμα στους μαθητές που παρακολούθησαν την εκδήλωση. Οι πρωτοβουλίες ήταν προϊόν συνεργατικότητας και ομαδικής εργασίας των μαθητών του προγράμματος καθώς καταγράφηκαν οι προβληματισμοί των εφήβων, ευαισθητοποιήθηκαν και θέλησαν να ενημερώσουν για τις γραμμές βοήθειας και τις δομές προστασίας των πολιτών από φαινόμενα βίας στην καθημερινότητα. Η αποδοχή του προγράμματος από τη μαθητική κοινότητα ήταν εξαιρετικά θερμή  καθώς ενημερώθηκαν και γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν για την προστασία και την ασφάλειά τους. Έτσι μόνο θεωρούμε ότι διαμορφώνουν προοπτική για την κοινωνική τους ταυτότητα, την ατομική και συλλογική τους ευθύνη ως αυριανοί πολίτες.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν:

Ενσάρκωση ρόλων: Αγγελική Βλάντι, Ελισάβετ Κρόγκου

Παρουσιάστριες: Καλλιόπη Καλαϊτζή, Δείνα Άννα

Μοντέρνος χορός: Κωνσταντινίδου Ευαγγελία

Δραματοποίηση/σκηνοθεσία/επεξεργασία υλικού : Ευαγγελία Βόλνα, Φιλόλογος

Πρωτοβουλία: Η ομάδα του προγράμματος αγωγής υγείας «Εγχειρίδιο προστασίας του εφήβου»

Καλαϊτζή Καλλιόπη

Κρητικού Νεφέλη

Κρόγκου Ελισάβετ

Ζώτο Κριστιάνα

Κωνσταντινίδου Ευαγγελία

Κιλκισλή Μαρία