ΔΡΑΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΕΛ ΣΙΝΔΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ (02/02/22)

ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΥΜΑΤΑ!

Οι μαθητές του προγράμματος υγείας με τίτλο «Εγχειρίδιο προστασίας του Εφήβου» του 1ου ΓΕΛ  Εχεδώρου με αφορμή την δολοφονία του φοιτητή Άλκη Καμπανού από φανατισμένους οπαδούς, παρουσίασαν στους συμμαθητές τους στις 1/2/23 ένα αφιέρωμα διαμαρτυρίας για την οπαδοποίηση και το φανατισμό των γηπέδων. Συγκεκριμένα, με παρουσιάσεις και βιντεοπροβολές σε κάθε τμήμα αναφέρθηκαν στην ορολογία της βίας των γηπέδων, στις αιτίες που την προκαλούν, σε έρευνες που έχουν γίνει και σε προτάσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου. Κατέδειξαν κυρίως τον τρόπο μύησης νεαρών παιδιών στα οπαδικά στρατόπεδα των ομάδων, καταδίκασαν τη βία και μίλησαν όχι μόνο για καταστολή αλλά και πρόληψη μέσα από τις αξίες, την κοινωνική στήριξη, την εργασία, την παιδεία και τον πολιτισμό. Κοινό σύνθημα όλων των μαθητών «ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΥΜΑΤΑ!»

Πρωτοβουλία: Η ομάδα του προγράμματος αγωγής υγείας –  Ενότητα : ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ/ ΒΙΑ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

Επιμέλεια έρευνας: Αντώνοβα Μαρία-Βικτώρια, Βλάντη Αγγελική, Δείνα Άννα

Παρουσίαση: Δόγρανλη Ε., Ζώτο Κ., Καλαϊτζή Κ., Καλογιαννίδου Γ., Κιλκισλή Μ., Κιουρτσίδου Ε., Κρητικού Ν., Κρόγκου Ε., Κωνσταντινίδου Ε., Κωνσταντινίδου Μ., Λέκα Μ., Μπαρούτα Α.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βόλνα Ευαγγελία ΠΕ02, Δουραμάνη Γεωργία ΠΕ01, Γκατζούλη Αναστασία