ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ eTwinning 21-22: “TOGETHER FOR THE BETTER” (09/06/22)

Το σχολείο μας υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2021-2022 το πρώτο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “Together for the Better”, με υπεύθυνη καθηγήτρια την Περμεκερλή Μαρία. Είκοσι μαθητές της Α΄λυκείου εξέτασαν θέματα βιώσιμης ανάπτυξης και ανέπτυξαν δεξιότητες στην χρήση της αγγλικής γλώσσας, των νέων τεχνολογιών, της ανάλυσης και σύνθεσης ιδεών μέσα από κριτική σκέψη και εργάστηκαν τόσο μεταξύ τους όσο και με μαθητές από τις συμμετέχουσες χώρες της Τουρκίας, Ισπανίας, Ιταλίας, Πολωνίας, Ρουμανίας και Αρμενίας. Πραγματοποιήθηκαν διαδικτυακές συναντήσεις στο zoom με τους εταίρους μας, ανταλλάξαμε κάρτες, πήραμε συνεντεύξεις, δημιουργήσαμε πόστερ, γράψαμε στίχους, τραγουδήσαμε, χορέψαμε, φτιάξαμε ερωτηματολόγια… Κυρίως όμως ενημερωθήκαμε σε θέματα βιωσιμότητας του πλανήτη, ισότητας των φύλων, εκπαίδευσης, υπεύθυνης κατανάλωσης, υγιεινού τρόπου ζωής, σεβασμού της διαφορετικότητας μέσα σε ένα περιβάλλον ένταξης και συμπερίληψης.

Στους 3 συνδέσμους παρακάτω δείτε βίντεο που δημιουργήθηκαν και αφορούν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα:

eTwinning 1

eTwinning 2