ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΦΙΣΕΣ (05/04/22)

Kreatives Schreiben im Deutschunterricht

Δημιουργική γραφή στο μάθημα των γερμανικών

Im Deutschunterricht mit der Klasse A2 haben wir uns mit dem Thema „Geburtstag feiern“ beschäftigt und das kreative Schreiben geübt, indem die Schüler Elfchen zum Thema geschrieben haben.

Στο μάθημα γερμανικών με το Α2 του ΓΕΛ Σίνδου δουλεύοντας το θέμα «γιορτάζω τα γενέθλια μου» οι μαθητές εξασκήθηκαν στη δημιουργική γραφή γράφοντας μίνι ποιήματα με 11 λέξεις, τα αποκαλούμενα Elfchen.

(Κάντε αριστερό κλικ με το ποντίκι πάνω στην εικόνα για μεγέθυνση)

Antikriegsposter im Deutschunterricht

Αντιπολεμικές αφίσες στο μάθημα των γερμανικών

Im Deutschunterricht haben wir uns aus Anlass des Krieges in der Ukraine mit dem Thema „Krieg und Frieden“ beschäftigt. Dabei haben die Schüler ein Antikriegsposter gezeichnet. Ich möchte alle meine Schülerinnen und Schüler zu ihrem aktiven Mitmachen gratulieren. Auf dem Video kann man sich ihre Werke ansehen.

Στο μάθημα των γερμανικών, με αφορμή τον πόλεμο στην Ουκρανία ασχοληθήκαμε με το Α2 του ΓΕΛ Σίνδου με το θέμα «Πόλεμος και Ειρήνη». Μία από τις δραστηριότητες που έκαναν οι μαθητές ήταν και η δημιουργία μιας αντιπολεμικής αφίσας. Θα ήθελα να συγχαρώ όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές μου για την ενεργή συμμετοχή τους.  Στο παρακάτω βίντεο μπορεί κανείς να δει τα έργα τους.

Επιλέξτε το σύνδεσμο παρακάτω για να δείτε το βίντεο:

Αντιπολεμική αφίσα

Υπεύθυνη καθηγήτρια γερμανικών: Μουρμούρα Αικατερίνη