ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α1 PROJECT στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ ΚΩΦΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΗΚΟΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (3/12/19)

Στις 3 Δεκεμβρίου 2019 με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία και το θέμα του μαθήματος project του Α1 οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος μαζί με τον συντονιστή καθηγητή κ. Κυριαζή και την υποδιευθύντρια κα Αιβάζη, επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο-Λύκειο Κωφών στο Πανόραμα. Εκεί οι μαθητές/τριες μας παρουσίασαν πληροφορίες για το σχολείο μας και τη Σίνδο, στη ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ γλώσσα των κωφών παρακαλώ!!!!!! προκαλώντας έκπληξη στου αντίστοιχους κωφούς μαθητές/τριες γιατί όπως ανέφεραν: πρώτη φορά τους επισκέφτηκε σχολείο που ετοιμάστηκε να επικοινωνήσει μαζί τους στη νοηματική γλώσσα. Ακολούθησαν ομαδικά παιχνίδια, χορός και τα παιδιά μας συναναστράφησαν με τους κωφούς και βαρήκοους μαθητές/τριες διαπιστώνοντας πόσο εύκολο είναι να να επικοινωνήσεις στη νοηματική όταν το τολμήσεις. Ήταν μια μοναδική εμπειρία που κατέρριψε πολλά στερεότυπα γύρω από τα άτομα με αναπηρία δημιουργώντας παράλληλα στους μαθητές/τριες μας προϋποθέσεις ανοχής στη διαφορετικότητα.