ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ “ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ”

Η δράση πραγματοποιήθηκε με αφορμή τον εορτασμό του «Διεθνούς Έτους Περιοδικού Πίνακα 2019», την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019, τις ώρες 10:30-13:30, σε χώρους του 3ου Γενικού Λυκείου Αμπελοκήπων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν ήταν οργανωμένοι σε τριμελείς ομάδες, κλήθηκαν να φτιάξουν τον Περιοδικό Πίνακα στην αυλή του σχολείου, να παίξουν σε ένα ιδιαίτερο κυνήγι θησαυρού με χαρακτηριστικά επαυξημένης πραγματικότητας – λογισμικό blippar – και να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν αλληλεπιδραστικά σε πειράματα Φυσικής και Χημείας.
Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθήτριες Χρύσα Μπαγτζή, Μαρία Παξασβίλι, Αλεξάνδρα Χουμπάεβ, Κατερίνα Χαραλαμπίδου, ο μαθητής Νίκος Μουρμούρας συνοδευόμενοι από τον Αριστείδη Καρβουνιάρη. Οι εντυπώσεις όλων μας ήταν εξαιρετικές και το χαρήκαμε.