ΗΜΕΡΙΔΑ ΦΥΣΙΚΗΣ: ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΝ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ – MASTERCLASSES (21/03/2018)

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 πέντε μαθητές του προσανατολισμού Θετικών Σπουδών με τη συνοδεία του Φυσικού Κατσαρού Γεωργίου, επισκέφτηκαν από τις 09:00 μέχρι τις 18:30 τη Σχολή Φυσικής, για να παρακολουθήσουν την ημερίδα Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων 2018 – Masterclasses.

Αρχικά παρακολούθησαν δύο πολύ ενδιαφέρουσες διαλέξεις σχετικές με τη θεματολογία της ημερίδας.  Στη συνέχεια μεταφέρθηκαν στη Φοιτητική Λέσχη για μεσημεριανό και επέστρεψαν στη Σχολή Φυσικής, όπου ακολούθησε μια παρουσίαση των πειραμάτων που κλήθηκαν να πραγματοποιήσουν στον τελευταίο όροφο της Σχολής. Τα πειράματα σχετίζονταν με πραγματικά δεδομένα από τον μεγάλο επιταχυντή του CERN, τα οποία έπρεπε να αναλύσουν οι μαθητές και να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα

Η ημερίδα έληξε με μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τηλεδιάσκεψη με άλλα 4 σχολεία στον κόσμο που πραγματοποίησαν την ίδια ημερίδα στο εξωτερικό και με δύο επιστήμονες που μας μίλησαν από το CERN για τα τελευταία νέα στις έρευνες εκεί, καθώς και έλυσαν απορίες των μαθητών μας.