ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 1ου ΓΕΛ ΕΧΕΔΩΡΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ 2018

Στις 14 Μαρτίου 2018 πέντε μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν υπό τις οδηγίες του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής Δημήτρη Κυριαζή στους σχολικούς αγώνες κλασσικού αθλητισμού που διοργάνωσε η Δνση Βθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Η συμμετοχή αυτή ήταν εξαιρετικά επιτυχής αφού είχαμε σημαντικές διακρίσεις:

Ο Σιμονι Ιωάννης συνεπής στις επιτυχίες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800 μέτρα αγοριών Λυκείων και έπιασε το όριο πρόκρισης για την επόμενη Β φάση που θα πραγματοποιηθεί στις Σέρρες.

Ο Φικαι Βισαρντ μπήκε στον τελικό του άλματος εις μήκος όπου με επίδοση 5 και 21 κατέκτησε την 8η θέση. Ο Σωτηριάδης Άλκης βγήκε 9ος στη σφαιροβολία με επίδοση 11 μέτρα και 13 εκατοστά,

μένοντας για λίγο εκτός τελικού. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο Μπαντανας Βαλάντης με μια ελπιδοφόρα εμφάνιση αφού αν και μόλις Α Λύκειου μπήκε στη δεκαπεντάδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη σφαιροβολία συμμετείχαν 38 αθλητές με πολλούς από αυτούς με εμπειρία στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Τέλος ο Ουζουνίδης Γιάννης βγήκε 2ος στη σειρά του στα 100 μέτρα αγοριών Λυκείων τρέχοντας μια εκπληκτική κούρσα. Συγχαρητήρια σε όλους και υποσχόμαστε ακόμη περισσότερες επιτυχίες σε επόμενες διοργανώσεις.