ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2017-2018

Με θετική διάθεση και πολλές προσδοκίες ξεκίνησε η υλοποίηση του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  του σχολείου μας:

«ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ, ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ  ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ»

Συμμετέχουν μαθητές της Β΄ Λυκείου και οι καθηγητές: Καρβουνιάρης Αριστείδης, Ξανθόπουλος Ευθύμιος και Κυριαζής Δημήτριος. Οι προσπάθειές μας θα εστιάσουν σε:

• Καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης στους κοινόχρηστους και ελεύθερους χώρους της περιοχής μας και στον χώρο που την περιβάλλει με τη βοήθεια φωτογραφιών.

• Ιεράρχηση των προβλημάτων, εντοπισμός των κύριων αιτιών υποβάθμισης και εκπόνηση σχεδίου βελτίωσης της κατάστασης με αρμοδιότητες τόσο ατομικές όσο και συλλογικές σε συνεργασία με τον Δήμο Δέλτα.

• Προσπάθεια αναστροφής της τάσης υποβάθμισης του περιβάλλοντος και ανάδειξη των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της περιοχής μας στην κατεύθυνση της διασφάλισης της βιωσιμότητας της περιοχής μας.